Jak parzyć mate? (Yerba Mate)

yerba

Mate znane również jako Ostrokrzew Paragwajski, uprawiany jest na obszarze lasów podzwrotnikowych Ameryki Południowej (Argentyna, Paragwaj, Boliwia, Urugwaj, Brazylia). Roślina ostrokrzewu jest wiecznie zielona, jej listki zaś najpierw się suszy a następnie  rozdrabnia. Na herbatę poza listkami składa się również bardzo często pył z liści, który jest  bardzo mocny.

Właściwości:

Najlepsza alternatywa dla kawy, dzięki zawartości mateiny, wpływa na ośrodkowy układ nerwowy i pobudza cały organizm na dłużej (nawet do kilku godzin)

  • Korzystnie wpływa na pamięć i koncentrację
  •  Znosi uczucie senności i przemęczenia
  • Dzięki zawartości witamin i mikroelementów  tj. magnes, potas, witamina C, wspomaga w odchudzaniu zagłuszając uczucie głodu.

Sposób parzenia:

Przed parzeniem dobrze jest przepłukać listki zimną wodą.  Mate można parzyć na dwa sposoby:

  1. Parzenie „po europejsku”, które jest zbliżone do procesu parzenia zielonej herbaty. Do zalania listków używamy wody o temp. ok. 80 st. C i parzymy od 3 do 5 min. Te same listki można zaparzać do 3 razy. Napar taki ma działanie lekko pobudzające
  2. Parzenie metoda tradycyjną, listki wsypujemy do naczynia w którym będziemy spożywać napar, wypełniając je co najmniej w  połowie (max ¾ pojemnika) i zalewamy woda o temp. 80 st. C, pić najlepiej przez bombillę(specjalna rurka z sitkiem na końcu), taką ilość listków można parzyć do 5 razy. Nie wypijamy takiej ilości jednorazowo, lecz popijamy przez cały dzień. Napar tego rodzaju ma działanie mocno pobudzające.

Kalebasa/ tykwa – to tradycyjne naczynia do spożywania mate
Bombilla – to specjalna słomka z dziurkami lub sitkiem na końcu, służąca do wypijania  naparu spomiędzy listków mate.
– Currado – to proces uszczelniania tykwy. Sposób uszczelniania tykwy (Currado), 2 sposoby:

  1. Wiąże się ze zużyciem listków mate. Parzymy mate wg powyższego sposobu w tykwie. Odstawiamy na 2-3 godz., następnie opróżniamy, przepłukujemy czystą wodą i naczynie jest gotowe do użycia.
  2. Smarujemy tykwę od środka masłem, pozostawiamy na noc. Rano wypłukujemy tłuszcz gorącą wodą i tykwa jest gotowa do użycia.
Copyright herbataikawa.eu
Projekt i realizacja: www.pro-comp.pl